8 (618) 59544

Psichologė Akvilija Kiburienė



Titulinis

Apie mane

Paslaugos

Kontaktai

Skaitiniai

Žinynas

Afirmacijos

David D. Burns „Geros nuotaikos vadovas Nauja emocijų terapija“

Įrašas publikuotas 2021/03/21

Ar prieš šimtmetį galėjo kas nors įsivaizduoti, jog psichologija ir psichoterapija taps tokia populiari ir prieinama kiekvienam žmogui? Tikriausiai, ne. Tačiau mūsų dienomis ypač gausėja psichologiją populiarinančių straipsnių, įžvalgų, metodų, kuriuos kiekvienas žmogus gali naudoti kaip savipagalbos metodą. Pasaulį užklupusi pandeminė situacija psichologus ir psichoterapeutus ištraukė į dienos šviesą, kaip tikrus ir realus pagalbos specialistus. Tačiau ne kiekvienas išdrįsta kreiptis pagalbos į specialistą, tam kompensuoti (bent iš dalies, tačiau jokiu būdu , tai nepakeičia gyvo psichoterapinio proceso) yra leidžiamos įvairios savipagalbos knygos.

Ši knyga yra būtent tokia, kurią skaitant nereikia jokio psichologinio išsilavinimo, užtenka minties apie pokytį bei šiek tiek drąsos kažką keisti. „Geros nuotaikos vadovas“ ne tik skambiu pavadinimu, bet ir puikiais kognityvinės elgesinės psichoterapijos (KET) paremtais metodais, kuriuos gali išbandyti kiekvienas paėmęs knygą į rankas.

Dr. Burnsas knygoje ne tik apžvelgia, bet ir plečia mūsų žinias apie depresiją, įvairių nuotaikų atsiradimo priežastis, bet ir jų išraiškas elgesyje, to pasekmes ir supažindina skaitytoją su disfunkcinėmis nuostatomis, pagrindinėmis mąstymo klaidomis arba kitaip vadinamomis kognityviniais iškraipymais („viskas arba nieko“; „perdėtas apibendrinimas“; „proto filtras“; „pozityvių dalykų nuvertinimas“; „skubotas išvadų darymas“; „sureikšminimas ir sumenkinimas“; „emocinis mąstymas;, „mąstymas kategorijomis „privalau“, „turiu“; „etikečių klijavimas ir klaidingas įvardijimas“; „personalizavimas“) bei moko pačiam save stebėti ir mažais žingsniais keliauti link geros nuotaikos.

Atliktas įdomus tyrimas su šios knygos, kaip pagrįsto gydymo metodu efektyvumu gydant depresiją. „Dr. Scoginas ir jo kolegė dr. Christina Jamison aštuoniasdešimt didžiosios depresijos epizodus išgyvenančių pacientų, kurie kreipėsi pagalbos, padalijo į dvi grupes“ (P. 17) Pirmajai grupei buvo įduota knyga „Geros nuotaikos vadovas“ ir paraginti ją perskaityti per 4 savaites. Ši grupė pavadinta „Skubios biblioterapijos grupė“ ir asmenys priklausę šiai grupei turėjo užduočių lapus, jei norėtų patys išbandyti keletą metodų pateiktų knygoje.

Antroji grupė – „Atidėtos biblioterapijos grupė“, šios grupės pacientams pasakyta, jog prieš pradedant gydymą, jiems teks palaukti 4 savaites. (Ši procedūra reikalinga, jog galėtų įsitikinti ar „Skubios biblioterapijos grupės“ pacientų būsena pasitaisė ne dėl praėjusio laiko. Pacientai patys pildė BDI (Beck Depression Inventory) – vienas iš nuo seno žinomų ir gerbiamų depresijos matavimo instrumentų. Bei HRSD (Hamilton Rating Scale for Depression), kurį pildė depresiją tyrinėjantys specialistai.

Pasibaigus keturioms savaitėms grupės buvo palygintos tarpusavyje. Po 4 savaičių – „Skubios biblioterapijos grupės“ pacientų depresiniai simptomai ryškiai sumažėjo, kai tuo tarpu „Atidėtos biblioterapijos grupės“ pacientų rezultatai po keturių savaičių menkai tepasikeitė ir buvo 20 balų, kaip ir pradžioje“ (p.20).

Jeigu susidomėjote kaip ši knyga gali padėti žmogui sergančiam depresija, kviečiu išsamiau pasiskaityti „Geros nuotaikos vadove“. Ne tik apie šį tyrimą, bet ir apie kitus su depresija ir kognityvine elgesine terapija susijusius tyrimus, šios terapijos taikymo efektyvumą gydant kitus sunkumus.

Šioje knygoje rasite ne tik informaciją, bet ir įrankį kaip padėti sau. Perskaitę šią knygą išmoksite atpažinti blogos nuotaikos priežastis, įveiksite kaltės jausmą, išsiugdysite pasitikėjimą savo jėgomis ir jaustis gerai. Jums telieka išdrįsti tikėti, jog JŪS GALITE SAU PADĖTI, pasiimti pieštuką ir pradėti skaityti šią knygą… Nes keičiant mintis – keičiasi gyvenimas.

Įrašo autorė AK psichologė

Sveiki, aš esu psichologė Akvilija Kiburienė. Jūs esate mano virtualiuose namuose. Kviečiu pasidairyti ir susipažinti iš arčiau.

Kiti įrašai

Klaus Bernhardt “Gyvenimas be nuostatų, baimės ir nerimo”

Klaus Bernhardt “Gyvenimas be nuostatų, baimės ir nerimo”

Ar įmanomas gyvenimas be nuostatų? Be išankstinio nusistatymo, mąstymo bei veikimo apie vienus ar kitus dalykus? Visuotinė lietuvių kalbos enciklopedija nuostatą apibrėžia kaip “žmogaus pasirengimą, polinkį suvokti objektą, numatyti situaciją, atlikti tam tikrą su tuo...

Janet S. Klosko, Jeffrey E. Young “Ištrūk iš spąstų”

Janet S. Klosko, Jeffrey E. Young “Ištrūk iš spąstų”

Ar dažnai tavo praeities įpročiai persekioja tave dabartyje? Ar jaučiate, kad tai darote ne Jūs, o kažkas kuo buvote anksčiau? Norisi atitrūkti ir tarsi sau įrodyti, kad aš juk ne toks, aš juk pasikeičiau!, bet ir vėl besikartojant situacijoms žvelgi į save ne tokį,...

Marina Melija „Palikite vaiką ramybėje!”

Marina Melija „Palikite vaiką ramybėje!”

Knygynų lentynose nemažai išrikiuota populiariosios psichologijos knygų ir ypač vaikų auklėjimo tematika. Jei nuspręsite rinktis tik vieną, tikėtina, jog nesigaus išsirinkti vieną, kurioje rastumėte atsakymus į visus klausimus. Visose knygose rasite informacijos,...