Jei šie atviri klausimai jūsų galvoje formuoja atsakymus, vadinasi Jums būtų įdomu sužinoti apie schemų terapiją ir kaip tos schemos veikia mus.
Kognityvinė elgesinė terapija išsiskiria tuo, jog šalia terapinio proceso, ekspozijos, eksperimentų bei namų darbų yra dar Viena forma- biblioterapija. Tai saviugda ir savęs stebėjimas knygų, tekstų pagalba. Ši Jeffrey E.Young bei Janet S.Klosko knyga “Ištrūk iš spąstų” yra knyga kuri gali Jus sudominti pasigilinti į schemas, ji gali padėti atsikratyti neigiamų įpročių, kurie apsunkina mėgavimąsi gyvenimu bei santykiais.
Knygoje aprašomi 11 spąstų:
Bazinio saugumo: Apleistumo ir Nepasitikėjimo,išnaudojimo spąstai.
Ryšių su kitais: Emocinės deprivacijos ir Socializnės izoliacijos spąstai.
Autonomijos: Priklausomybės ir Pažeidžiamumo spąstai.
Savivertės: Defektyvumo ir Nesėkmės spąstai.
Saviraiškos: Paklusnumo ir Negailestingų standartų spąstai.
Tikroviškų ribų: Privilegijuotumo spąstai.
Visi šie spąstai siejasi su Freeze, Flight, Fight režimais, kurie schemų kontekste yra kaip palaikymas, vengimas ir kompensacija.
Kodėl verta skaityti šią knygą? Kadangi Jūs joje galėsite atlikti testą ir išsiaiškinti kuris spąstas, režimas yra susiaktyvavęs šiuo metu, o kuris buvo aktyvus vaikystėje, bet vis dar veikia jus dabartyje. Tokiu būdu ne tik susipažinsite, bet ir skaitydami atvejus, kaip buvo dirbama su jais, Jūs galėsite mažais žingsneliais, savo greičiu judėti link pokyčio.
Mano asmeniniu subjektyviu vertinimu, šiais metais man tai geriausia psichologinė, praktinė perskaityta knyga.